So waKEREs alebo na kus reči…(Gobes)

V poradí tretím Artistom, ktorý sa nám trochu vyfarbil je GOBES.

Zopár slov o sebe?

Pochádzam z umeleckej rodiny. Môj dedo bol scénograf a maliar, babka herečka, teta navrhovala kostýmy v divadle, no a mama začínala ako baletka. Polovicu svojho detstva som strávil v divadelných ateliéroch v pachu terpentínu a farby. Potom prišla puberta, kedy kreslenie bolo trápne a graffiti cool,  takže logická cesta smerovala do K-martu a vzorkovne, na juhu sa kde ukradli prvé spreje, vznikli prvé tagy a riešili sa prvé „prúsery“. Momentálne sa čmáraniu už nevenujem (minulosť ma dobehla ) … Jou! … ale nikdy nehovor nikdy… Legal graffiti nerešpektujem, je to nuda, nebaví ma to a nebudem popierať pravú egoistickú podstatu graffiti tým,  že budem maľovať tam kde mi to nejaký úradníček dovolí. Vysokú školu mám skončenú ako novomedialista (FUTUKE nové médiá). Momentálne žijem v Bratislave a pracujem v televízii ako compossiter/ animator/ motiongrafik.

HARVEY1

Inšpirácia?

Inšpiráciu nehľadám, tá príde sama… a kedy? To netuším. Hlavne netlačiť na pílu a keď to raz nejde, tak to nejde. Svet sa nezrúti, nebo bude stále modré a zákazník počká….. Ľudia na takéto otázky väčšinou odpovedajú klišé typu „Svet okolo mňa.“ a podobné kecy, ktoré ani nie sú pravda. Ta otázka je v podstate položená nesprávne a pýtam sa skôr, kde si inšpirácia hľadá MŇA? Tam už sa dá odpovedať „Na PIVE v TLAKU“ pri Rock´n´rolle.

Obľúbení umelci?

Keď som bol mladší bolo ich kopec ,teraz už ani nie. Zvádza to ku kopírovaniu druhých.. sústredím sa na seba a ostatní ma už tak nezaujímajú.

Niečo k tvojmu motívu Anatomy?

Nechcel som to robiť ako mapu.  Jednak nie je geograficky správna a Košice majú oveľa viac mestských častí. Skôr to vnímam ako osobný pohľad na Košice … Tak ako má každý orgán v tele svoju funkciu, tak má aj každá mestská časť, ktorú som znázornil. Takisto ľudia, ktorých z nej osobne poznám, majú určitý charakter, ktorý mi prišiel ako najviac. Vieš čo myslím? Hlavne to cele beriem dosť subjektívne.  Ľudia by mali pochopiť, že tak vidím Košice a ich obyvateľov JA. Asi nie každému vyhoviem, keďže som mal pár otázok, napríklad, prečo nie je Juh tam kde Furča a naopak. Nesnažil som sa degradovať ani pozdvihovať jednotlivé mestské časti len preto, že bola v grafike umiestnená vyššie. Tak ako v ľudskom tele by pľúca nemali zmysel bez hrubého čreva a naopak. Košice tvoria jedinečný celok a živý organizmus práve vďaka tomu, že každá ich časť je tak iná a zároveň dôležitá.

gobes

KERE?

KERE je DOMOV! Každý ma tam pozná, majú ma tam radi a v podnikoch ma vždy vítajú s otvorenou náručou.
Pozdravujem Teba aj celú Spojku, Džejn, Pjecku, Tlakerov, BadBoys jazero, Spolok Hasičskej Dychovej Hudby a ich mažoretky, samozrejme streetfighter crews čo to dávajú stále, Jedného Kamionistu, Teplého Mez…. a Braňa.