V poradí druhým umelcom z kolekcie Artist14, ktorého si bližšie predstavíme je Tomáš Kocka.
Ako si začal písať svoj príbeh umelca?
Všetko sa to začalo za siedmymi horami a siedmymi dolami, s klasickým klišé pri graffiti, a ako to začalo, tak to aj skončilo. Od graffiti som prešiel ku charakterom, od charakterov k maľbe, od maľby ku kresbe a od kresby k typografii, čo je opať trochu návrat ku graffiti. Teraz sa to snažím všetko pospájať ako takú koláž. Samozrejme je to popísané veľmi stručne a neskákal som od jedného k druhému, ale všetko sa to postupne vykryštalizovalo.
Kde nachádzaš inšpiráciu?
V bežnom živote. Inšpirujem sa predmetmi, ktoré ma každodenne obklopujú alebo pohľadom na mesto a krajinu. Z toho následne vyberám čo ma zaujme a ďalej vytváram kompozíciu. Vždy sa však jedná o veci, ktoré každý dobre pozná. Od stromu až po pruhy na ceste, ktoré však rôznymi zásahmi a tvarovaním dostanú zaujímavejší výraz ako v reále.
Máš nejakých obľúbených umelcov?
Mnoho. Nedá sa však povedať, že by ma zaujímalo isté odvetvie alebo okruh ľudí s podobným zameraním alebo štýlom tvorby. Skôr sa snažím sledovať umenie v globále a vyhľadávať čo ma zaujíma z architektúry, dizajnu, street artu, graffiti, maľby, komixu, ilustrácie atď. Všetko čo ma zaujme sa nakoniec odzrkadluje aj na mojej tvorbe. Ale aby sa nepovedalo, že som neuviedol žiadne meno tak tu ich zopár je: Aryz (street art), Le Corbusier (architektúra), Erik Šille, Boris Sirka (maľba), Kudlapress tj. Pure728, Juliana Chomová, Eva Maceková (street art, ilustrácia, komix…), Mafia Tabak, Knarf Irga (graffiti…odporúčam googliť), Moderne Jazz (graffiti crew), Zoer a Velvet (graffiti, maľba) alebo Parížska graffiti scéna od Tomecka až po Mosa87 a mnoho ďalších.
Zopár slov k motívu (TRAM)?
Určite každý Košičan vie o čo tu ide. Túto bričku som zvolil práve kvôli tomu, že ju je málo vidieť brázdiť ulice a mne svojim „socialistickým“, resp. starším dizajnom a farebnosťou sedí. Považujem ju za charakteristický element Košíc, ktorý vačšina ľudí prehliada a keď nie, tak sa na to pozerajú prevažne kriticky. Napriek tomu je pre mňa jednou z ikon nášho mestečka. Zakomponovaná typografia je už súčasťou mojej poslednej tvorby a takisto aj zámer, keďže sa jedná o grafiku pre KERE.
Ako vnímaš KERE?
Toto slovo sa mi spája skôr s menšinou našich spoluobčanov, ktorí tu boli, sú aj budú, no aj tak nenarušia jedinečnú atmosféru našej planéty v kotline. Avšak ešte viac sa mi to spája s KEREspojkou, ktorá je jedným z celkom zaujímavých priestorov v Košiciach.