Vianočná atmosféra v Košiciach

Azda najpopulárnejšou spoločenskou akciou spájajúcou sa s Vianocami sú vianočné trhy. Každoročne sa centrá miest po celej Európe, severnej Amerike ale i Ázii premenia na rozprávkové krajiny, v ktorých sa zvyky snúbia s modernými atrakciami, a inak nepríjemná tma je prežiarená veselými svetlami. Inak tomu nie je ani v Košiciach, kde na hornej časti Hlavnej ulice, no i pred Auparkom, OC Galéria a košických sídliskách nájdeš stánky plné vôní, chutí i remeselných výrobkov.

Za predchodcu vianočných trhov sa považujú viedenské decembrové trhy (Dezembermarkt). Tie sa datujú až do roku 1296, kedy dostali obchodníci povolenie usporiadať jedno až dvojdňové trhy, aby si mohli občania nakúpiť posledné zásoby na zimu. Napriek tomu, že v tom čase bolo na usporiadanie trhov potrebné povolenie panovníka, trhy sa začali po celej Európe šíriť „v malom“ – rodiny si postavili stánky, v ktorých predávali napríklad hračky, ručne vyrezávané drevené figúrky, ale i mandle, pečené gaštany a medovníky. Táto tradícia pretrvala až do dnešných čias.

Trvalo necelých dvadsať rokov, kým sa tieto maloobchodné trhy vyvinuli na „vianočné“ trhy – podľa historických záznamov sa tie prvé vôbec konali v Mníchove v roku 1310, hoci v takej podobe, ako ich poznáme dnes, sa uskutočnili o vyše sto rokov neskôr v Drážďanoch.

V súčasnosti sa vianočné trhy začínajú v každom meste rôzne – zvyčajne sa však hlavný program sústredí na obdobie adventu. Toho sa držia aj Košické rozprávkové Vianoce, ktoré oficiálne odštartovali v predvečer sv. Mikuláša. Niet pochýb, že práve vtedy má rozsvietenie stromčeka a otvorenie stánkov tú najčarovnejšiu atmosféru – kto by si nechcel na druhý deň ráno nájsť v čižme voňavý medovník či ručne vyrezávanú drevenú ozdobu? A netvár sa, že si čižmy naozaj aj v dospelosti nečistíš a nevykladáš k oknu v nádeji, že tam ráno nenájdeš len uhlie – beztak ti neuveríme. Mnoho firiem si dokonca na Mikuláša ťahá takzvaného „Secret Santu“, ktorý buduje firemného ducha. Ak si si toho svojho už vytiahol – buď originálny a namiesto sviečky mu kúp tričko alebo ponožky od KERE.

Ak si otváranie trhov zmeškal – vedz, že môžeš ľutovať. Nielen kvôli skvelému počasiu, ktoré so sebou prinieslo aj trochu snehových vločiek, ale aj magickej atmoške naplnenej detským smiechom, piesňami Vaša Patejdla a v neposlednom rade rozsvieteniu vianočného stromčeka. Tým sa tento rok stal pravý Košičan. Na rozdiel od svojich predchodcov, ktorí pochádzali z lesov v okolí Kojšova, mala tohtoročná jedľa biela bydlisko na križovatke Kostolianskej cesty a Cesty pod Hradovou. Má úctyhodných 36 rokov a vysoká je 19 metrov. Je odetá do takmer 3000 LED svetielok a jej vrch zdobí tradičná košická vianočná hviezda. Pozrieť si ju aj s ďalšími dekoráciami môžeš až do 6. januára, vianočné trhy však budú otvorené iba do 23. decembra.

Sviatočnú náladu nájdeš všade, treba len hľadať. Tak začni na vianočných trhoch v srdci mesta a osláv najkrajšie sviatky v roku s pohárom dobrého vína v ruke.

Zdroj: http://fiveminutehistory.com/a-brief-history-of-christmas-markets/

http://www.ssn.sk/18009/mesto-kosice-praje-vsetkym-rozpravkove-vianoce-2017/