Rišo Tury – Skater slovenskej repre.

Barcelona
Foto: Juraj Tury

KERE: Rišo, ako by si opísal úroveň slovenského skateboardingu oproti, povedzme, Holandsku alebo USA?

Rišo: Na Slovensku podmienky takmer skoro nie sú. Úspechom je už len to, že každé väčšie mesto má vôbec jeden skatepark. Aj to niektoré sú postavené tak, že sa to na skatepark ani zďaleka nepodobá a v zimnom období tu nie je ani jedna skateboardová hala. To znamená, že veľa slovenských talentov cez zimu nemá žiaden progres. Oproti krajinám, kde existuje viacero skateparkov alebo hál v mestách sa to ani nedá porovnať. Ako príklad uvediem susedné Česko, kde majú skatepark už takmer v každej dedine.

KERE: Nedávno si sa vrátil z Brazílie. Aké skúsenosti si získal z pobytu v Riu?

Rišo: Myslím si, že dosť veľkú motiváciu zlepšovať sa a posúvať sa v jazdení na ešte vyšší level.

KERE: Kedy sa rozhodne o tvojej definitívnej účasti na OH v Japonsku 2020? Čo všetko sa zvažuje, čo všetko preto musíš urobiť alebo na čom to všetko stojí?

Rišo: Všetko sa to rozhodne cca 2 mesiace pred Tokiom. Z celkového poradia top 20 jazdcov sa vyberú 4 za každý kontinent v mojej disciplíne Street. Momentálne máme za sebou prvé kvalifikačné kolo v Riu. Čakajú nás ďalšie 4 ešte v tomto roku a v roku 2020 budú ešte 3 alebo 4 zastávky. Po Riu som zatiaľ na 3. mieste za Európu, a to znamená dobrý štart pre ďalšie kvalifikačné zastávky pre udržiavanie celkového poradia. Svojím 27 miestom v Riu som si vybojoval miestenku na rok 2019 do súťaže StreetLeague, kde som na ďalších zastávkach už predkvalifikovaný priamo do štvrťfinále.

KERE: Počas skateovania si zažil aj nepríjemné pády a zranenia. Tebe sa aj tak podarilo s nedoliečenou, takmer zlomenou rukou, ktorú držia šrúby vyhrať majstrovstvá Slovenska 2018 v Košiciach. Aké víťazstvo zo všetkých bolo pre teba najsladšie?

Rišo: Minulý rok som si zlomil lakeť, ktorý následne bolo potrebné operovať a dať tam 2 titanové skrutky. Na 3 týždne som mal sadrovú dlahu a ďalšie 3 polohovateľnú ortézu. Následne začali rehabilitácie. Asi najviac si cením Fise World Cup v Číne, ktorý som absolvoval pomedzi rehabilitácie. Po dvojmesačnej absencii skateboardingu, a nie so 100% rukou, som vyhral prvé miesto a taktiež celú sériu Fise World Cup 2018. Išiel som tam s tým, že udržím vtedy 2. miesto v celkovom poradí. Zrazu som to nejak vyhral, aj keď som nebol rozjazdený a tiež som sa bál jazdiť v tom skateparku, pretože bol dosť ťažký.

KERE: Aké triky sa práve učíš a chceš ich predvádzať?

Rišo: Momentálne pracujem na viacerých trikoch, ktoré chcem postupne dávať na kvalifikačných zastávkach StreetLeague. Medzi ne patria Heelflip fs noseblunt, Heelflip bs bluntslide a najmä triky v rampách na efektívnosť.

Rišo, prajeme ti veľa vydarených trikov a kúskov, ktoré máš pripravené. Držíme palce, nech si vybojuješ lístok na olympiádu a Slovensko zareprezentuješ ako správny Košičan 🙂