Na kus reči s Jakub Ružinský (Artist17)

Posledným vyspovedaným umelcom je Jakub Ružinský. Ten so svojím návrhom Queen očaril nejedného milovníka temnejšieho štýlu. Rovnako očaril aj nás a my ti teraz prinášame rozhovor s týmto talentovaným košičanom, ktorý je aj posledným zo série „Na kus reči s … (Artist17)“.

Zdravím, moje meno je Jakub Ružinský, pochádzam z Košíc zo sídliska Sever, kde momentálne žijem a pracujem ako reštaurátor. Študoval som na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach, na odbore reštaurátorstvo a konzervátorstvo-maliarske techniky. Vo voľnom čase maľujem prevažne olejom na plátno a rád si dávam kresliarske výzvy, kde sledujem svoj progres.

1. Čo nám povieš o svojom návrhu?

Ako motív som si vybral svätú Alžbetu Uhorskú, pretože práve jej je zasvätená najväčšia sakrálna stavba na Slovensku – Dóm sv. Alžbety. Pozmenil som ikonografiu a pridal k nej vrany ako symboliku našich Košíc. Do pozadia som dodal gotické okno z južnej strany dómu sv. Alžbety symbolizujúcu jej gloriolu. Realizoval som to technikou linorytu.

2. Ktorý z predchádzajúcich motívov kolekcie Artist sa ti páčil najviac?

Z predchadzujúcich návrhov kolekcie Artist sa mi páčila KEREguľa, pretože sú na ňom stvárnené Košice ako samostatná planéta.

3. Na ktorú svoju prácu si najviac hrdý?

Najviac hrdý? No povedal by som, že momentálne na túto moju poslednú vec, ktorou som mohol prispieť a vytvoriť tak design pre KERE. Dlhší čas to bol jeden z mojich snov a nakoniec sa stal realitou.

4. Na tvojom profile sme si všimli zaujímavú výzvu, keď si za 100 dní dal 100 skíc. Povieš nám ku tomu niečo viac?

Fúha…nijak hlbšie som sa nad tým nezamýšľal, no prišlo to spontánne. Začal som kresliť a po pár dňoch nastal pokrok v kresbe. Rozhodol som sa, že začnem robiť každý deň jednu skicu po dobu 100 dní a už to išlo samo. Bavilo ma všímať si, ako sa mi mení rukopis a nakoniec som si ucelil svoj štýl, v ktorom kreslím. Je to možné vidieť aj v najnovšej výzve kde robím portréty.

5. Čo pre teba znamená KERE?

Vaša spoločnosť, team ľudí a produkty ma veľmi zaujali predovšetkým prostredníctvom zaujímavej myšlienky ako reprezentovať naše Košice doma a vo svete. Značku KERE a jej produkty vnímam ako veľmi originálne spestrenie nášho mesta. Teší ma, že som mal možnosť s vami spolupracovať skrz vlastný dizajn, byť súčasťou KERE a nechať tak niečo zo mňa v Košiciach. Bolo mi veľkým potešením pre vás tvoriť a prajem vám veľa úspechov.

Ak vás Jakubova tvorba zaujala sledujte jeho FB fanpage: https://www.facebook.com/kubartist/ alebo IG: https://www.instagram.com/kubart_/