Na kus reči s Jana Spisak (Artist17)

Košice produkujú obrovské množstvo talentovaných ľudí, ktorí sa okrem Slovenska dokážu presadiť aj v zahraničí. Jednou z nich je aj Janka Spišáková, ktorá pre nás navrhla motív „Centrum“ a niečo málo nám o sebe aj prezradila.

Ahojte. Volám sa Jana Spišáková a vyštudovala som odbor vizuálnej komunikácie na Limerick School of Art and Design v Írsku. Som slovenská dizajnérka a ilustrátorka žijúca za severným polárnym kruhom. Vyrastala som na Košickom sídlisku Ťahanovce a tvorím pod menom Jana Spisak. Venujem sa čiernobielej abstraktnej ilustrácii, s ktorou rada zachytávam každodenné objekty a najradšej kreslím ľudí. Pracujem ako freelancer, ilustrujem pre slovenských a zahraničných klientov a taktiež pracujem na vlastných autorských projektoch.


1. Predstav nám svoj motív Centrum
Je to ručne kreslená a zvektorizovaná mapa Košíc, ktorej základ tvorí Hlavná ulica. Je inšpirovaná centrom mesta, jeho pamiatkami, známymi miestami a ľuďmi. Unikátna ilustrácia pôsobí na prvý pohľad ako zmes nekontrolovaných čiar, no v skutočnosti zachytáva detailne a abstraktne krásne časti nášho mesta. Človek necháva voľný priestor svojej predstavivosti pri detailnejšom prezretí jednotlivých častí mapy. Vytvára si vlastné príbehy a zakaždým objaví niečo nové.

2. Ktorý z predchádzajúcich návrhov kolekcie artist sa ti páčil najviac?
Páčila sa mi geodetická mapa MAPKE, ktorá pôsobí veľmi zaujímavo a abstraktne a 3D, glóbusové vyobrazenie mesta, KEREguľa. Obidve ma zaujali zaujímavým stvárnením mapy Košíc.

3. Na ktorú svoju prácu si najviac hrdá?
Každá ilustrácia, ktorú som vytvorila je pre mňa výnimočná a špecifická, má svoj vlastný príbeh. Medzi také tie ‘naj’, ktoré boli v mojej tvorbe krokom vpred, patria ilustrácie pre The George hotel a Da Vincenzo reštauráciu, kedy som mala od klienta veľkú dôveru a nekonečnú voľnosť. Tieto dve ilustrácie taktiež považujem za ilustrácie, ktoré mi určitým spôsobom zmenili život, a čo je na tom najkrajšie, že neostali len na papieri, ale stali sa každodennou súčasťou života hotela a reštaurácie. Taktiež mojou srdcovkou a mojím snom bolo kresliť pre Sušienkovo a KERE, čo sa mi nakoniec splnilo 🙂

4. S kým každým si už spolupracovala?
Neustále spolupracujem so zaujímavými a inšpiratívnymi ľudmi či sa jedná o malých klientov alebo vačšie firmy. Spolupracovala som som napríklad so Sušienkovom, Karanténnou Stanicou v Topoľčanoch, Mylo, Lowely Cruisers, The George hotelom, Da Vincenzo reštauráciou a The Savoy hotelom.


5. Čo pre teba znamená KERE?
Kere pre mňa znamená osobitú značku reprezantujúcu Košice, nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Je to originálna značka so šikovným tímom ľudí, ktorá neustále napreduje a podporuje košických umelcov a športovcov. Ďakujem Kere, že som mohla zanechať niečo malé v Košiciach. Bolo mi veľkou cťou pre Vás kresliť a ďakujem Vám za splnenie ďalšieho môjho sna. Prajem Vám veľa nových inšpirácií a spokojných zákazníkov.

Ak vás tvorba Janky zaujala, viac sa dozviete na jej stránke www.janaspisak.com

Foto: The George Hotel, Sušienkovo, Klaudia Kołdras, Lowely cruisers