Na kus reči s Braňom Belkom (@branislavisko)

Čerstvý Majster Slovenska v nohejbale, Braňo Belko, si s nami sadol za okrúhly stôl a teraz ti ho predstavíme.
Je členom KERE teamu už nejaký ten piatok a v nasledujúcich riadkoch ho spoznáš bližšie.

KERE: Tvoje začiatky? Kto ťa k nohejbalu priviedol?

Braňo: Začiatky mojej kariéry sú niekde okolo roku 2006 alebo 2007. Plynulo som prešiel od futbalu na nohejbal. V tom čase, keď som mal 10 rokov, som si svoju voľnočasovú aktivitu nevyberal úplne sám, a tak som chodil, kam ma mamka nosila. Rodinný známy, Štefan Forrai, bol ten človek, ktorý mi ukázal tento krásny šport. 

KERE: Máš svojský štýl hry?

Braňo: Môj štýl hry sa radí k pomerne jedinečným na Slovensku, ale aj celkovo vo svete nohejbalu. Prevláda u mňa skôr hrubá sila než technika, to je ale moderný nohejbal. Technika sa vytráca, priestor okolo ihriska sa stále zmenšuje a čím razantnejší smečiar, tým väčšia šanca sa úspech. 

KERE: Zažil si aj škaredé zranenia?

Braňo: Väčšie zranenia sa mi chvalabohu vyhýbajú. Zo začiatku to boli nejaké prasknuté kosti v lakti, postupne to prešlo do problémov s krčnou chrbticou či bedrami. To sa ťahá dodnes.

KERE: Tvoje naj úspechy?

Braňo: Úspechov máme s mojím klubom, NO KAC Jednota už mnoho. V rámci Slovenska a súťaží na našom území, si dovolím tvrdiť, že posledných niekoľko rokov košický nohejbal nemá konkurenciu. Medzi výrazné úspechy ale patria tituly Majstrov Slovenska mužov v dvojiciach a trojiciach, strieborné a bronzové medaily zo Svetového pohára klubov alebo aj medaily z Majstrovstiev sveta či Európy. V podstate viac ako 50% nášho mužstva tvoria hráči, ktorí sa pravidelne objavujú v repreztentácii. 

KERE: Kto je tvojím vzorom?

Braňo: Môj nohejbalový vzor z našich končín je určite Jano Brutovský. Je to zrejme aj ovplyvnené tým, že hráme rovnaký post – smečiar, blokár. Zo zahraničia to bude Ján Vanke či Jirka Doubrava, obaja smečiari. Postupom času sa však ukazuje, že to je často hlavne o trénerovi a jeho správne nastavenej taktike v ťažkých zápasoch, a tu medzi moje vzory patrí Patrik Perun, pod ktorého vedením som odohral dve sezóny za český Vsetín. 

KERE: Najvtipnejší moment kariéry?

Braňo: Vtipných momentov je kvantum, počas hry sa kadečo pritrafí. Snažíme sa ale na ihrisku vždy sústrediť na výkon a nikoho nepodceňovať, nedajbože zosmiešňovať. Tie najzábavnejšie momenty vznikajú vždy až po zápasoch pri oslavách, a čo sa stane tam, tam aj ostane 😀 

KERE: Čo máš na Košiciach najradšej?

Braňo: Košice majú zvláštnu atmosféru, ktorú nemá žiadne iné mesto na Slovensku. Pobehal som ich už kvantum, minimálne všetky väčšie okresné. Som zrejme ovplyvnený aj tým, že som sa tu narodil a vyrastal, každopádne na toto mesto nedám dopustiť. Dokonca ho mám na svojom tele v rôznej podobe vytetované hneď niekoľkokrát.

KERE: Wau! Ďakujeme za rozhovor. Prajeme veľa smečov a blokov. Držíme palce.

Braňo: Pohoda. Ja ďakujem 🙂