Artist 2018 – autor „Moja dedina“ a „Koláž“, Marián K.

V súčasnosti grafik živiaci sa tvorbou webových stránok a príležitostnej grafiky – komunikačný dizajn (produkt, služby, firemná identita, branding). V mladosti chybne vybraná cesta smerom k ekonómii  ho nezastavila a hoc samovýukou no vrátil sa k tomu čo ho fascinovalo od detstva – výtvarné „techniky“. Áno „techniky“ nie UMENIA, lebo ako hovorí „Čo je a nie je umenie si určuje každý sám“.  Plátno, papier, stena, ľudská koža – čokoľvek môže byť nosičom výtvarnej „techniky“.  Na prelome tisícročia 1999 – 2000 urobil svoju prvú webovú stránku – lebo ho zaujímalo „Ako sa to robí“. To už mal čo to naštudované z kníh o práci a tvorbe v Adobe Photoshop verzia 5 – podotýkame, že to ešte neexistoval YouTube a všetky poznatky a znalosti sa získavali z kníh. S už nejakým nazbieraným portfóliom sa postupne presúval v košických reklamných agentúrach či produkčných spoločnostiach pracujúcich na reklamných kampaniach aj systémom ONEMAN work – multifunkcia v tvorbe grafiky na prepress, logodizajn, webdizajn či multimédiá – tvoril komplet reklamné kampane od návrhu po realizáciu vo všetkých možných nosičoch reklamy.

V nekomerčnej tvorbe sa venuje grafike parodujúcej značky, kritike sociálnych médií s cieľom vyčarovať úsmev, zamyslenie – „akékoľvek emócie sú vítané, hlavne nech to nie je nudné – významovo, graficky“,podotýka.

Grafické kompozície v jednoduchom farebnom duchu označené autorom ako DIGITÁLNY TRASH (odpad) inšpirovali aj vznik košického námetu pre KERE, ktoré môžeš vidieť v ART kolekcii. Ako oslava pôvodného slovenského jazyka vznikla grafická trilógia Štúr, Hviezdoslav, Sládkovič s kombináciou digitálneho trash-u vo farbách trikolóry s úryvkami nadčasových textov autorov a dôrazom na špecifikáciu interpunkčných znamienom ako symbol odlišnosti slovenského jazyka. Štúrova „PoTREBA náREČja sLOVEnskou“ bola autorom zoškrtaná na „treba reč love“. Poeti štylizovaní do podoby novodobých HipHoperov vrátane AKA prezývok – Hviezdoslav aka STARMAN, či ŠTÚR aka ZASUŇ ako paródia Hiphop trendu vyvolala rôzne protichodné emócie.

Na záver motto.

„Ľudia sú najdivnejší tvorovia na zemi – viem to, som jedným z nich :-)“

Marián Kačmárik