Dóm sv. Alžbety – časť 3.

Už si expertom na stručnú históriu Dómu sv. Alžbety i na jeho exteriér, vrátane Žigmundovej veže. Ostáva ešte interiér, ktorý bol nedávno vo veľkom zrekonštruovaný. Dnes ti prinášame článok o dvoch najzaujímavejších oltároch, ktoré v našej Alžbete nájdeš.

Prvým, ktorý ti udrie do očí, je hlavný oltár sv. Alžbety. Nájdeš ho rovno oproti vchodu, vo východnej časti katedrály. Nazýva sa – prekvapivo – Oltár sv. Alžbety a doteraz nie je známe, kto je jeho autorom. Je však jedinečný z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je to, že sa považuje za nezvyčajne feministický (čo je, vzhľadom na to, že bol vytvorený v 15. storočí, dosť prekvapivé). V jeho strede sa totiž nachádzajú sochy troch dám. Tá v strede je Panna Mária s Ježiškom v náručí. Naľavo od nej stojí biblická sv. Alžbeta, matka Jána Krstiteľa, a napravo od nej patrónka Košíc, sv. Alžbeta Uhorská (alebo Durínska). Pod nimi je reliéf zobrazujúci päť múdrych a päť pochabých panien (podľa príbehu v Biblii si päť panien, ktoré mali vítať ženícha v nevestinom dome, vzalo do svojich kahancov dostatok oleja, kým ďalších päť si ho zabudlo doma). Viac o podobenstve si môžeš prečítať v tomto článku.

To však nie je všetko. Druhou kuriozitou oltáru je to, že má dva páry krídel, na ktorých sa nachádzajú tri obrazové cykly so 48 nádhernými maľbami. Keď však do Dómu vstúpiš, môžeš vidieť iba vnútorných dvanásť. Tie zobrazujú život sv. Alžbety od jej narodenia až po smrť. Tento obrazový cyklus sa preto príhodne nazýva Alžbetínskym.

Druhý obrazový cyklus tvorí 24 malieb, no ak by si si ho chcel pozrieť, môžeš tak urobiť, iba keď si v Dóme kúpiš brožúru o samotnom oltári. Krídla sa totiž nezatvárajú, aby sa neopotrebovali pánty. Kedysi sa však zatvárali 40 dní pred Veľkou nocou, aby všetkým pripomenuli umučenie Ježiša Krista. Vonkajšia strana prvých krídel spoločne s vnútornou stranou druhých preto tvorí tzv. Pašiový cyklus.

Posledný cyklus pozostávajúci z 10 obrazov uvidia iba tí, čo sa postavia za oltár. Podľa tradícií by mal byť viditeľný počas adventu (aj preto sa nazýva Adventný), nakoľko zachytáva život matky Ježiša Krista, Panny Márie, avšak opäť to tak nie je, aby sa zachovala kvalita pántov na krídlach.

Dovedna sa v Dóme nachádza ďalších deväť oltárov. Za špeciálnu zmienku stojí jeden – a to Oltár sv. kríža, ktorý nájdeš v južnej časti Dómu. Na prvý pohľad pôsobí jednoducho a drevene. Avšak ak sa ho dotkneš, zistíš, že je prekvapivo studený. Nie je totiž vyrobený z dreva, ale zo železa. Po prvej svetovej vojne sa košickí vojaci rozhodli dať zbrane, ktoré im ostali, roztaviť a postaviť z nich železný oltár v nádeji, že sa rovnaká hrôza už nikdy nezopakuje. Nanešťastie sa tak nestalo – Dóm však získal jediný železný oltár v Európe. Môžeš na ňom vidieť i Košický erb a ak si nájdeš čas, tak aj mená všetkých, ktorí prispeli na jeho výrobu. Vyhotovili ho bratia Buchnerovci, ktorí vytvorili aj tri zvony v Žigmundovej veži.

Ak budeš mať čas, určite si prezri aj ďalšie oltáre. Nádherná rezbárska práca, pestré farby a autentické zobrazenie svätých robia návštevu Dómu skutočným umeleckým zážitkom. My sa vrátime o dva týždne s posledným článkom, v ktorom sa dozvieš o jeho ďalších tajomstvách.