Čo je Startup Weekend, ako funguje a prečo by si si to mal vyskúšať.

Možno to poznáš –  z času na čas dostaneš nápad, o ktorom si presvedčený, že je skvelý. Zbadal si niečo, čo sa dá robiť lepšie, rýchlejšie, jednoduchšie alebo lacnejšie? 
Problémom je, že veľa z nás si tieto nápady uloží „do šuplíka“ a zabudneme na ne,  až kým si neprečítame o úspešnej firme, ktorá…robí presne to, čo si vymyslel pár mesiacov alebo rokov dozadu. Skúšal si niekedy premýšľať nad tým, prečo to vlastne robíš? Prečo sa bojíš vypustiť vlastný nápad z útrob svojej hlavy do reality? Ako môžeš vedieť, že to nie je nápad, ktorý ťa bude živiť do konca života? Ako môžeš vedieť, že to nebude ďalší Amazon, Google alebo ďalšia slovenská pecka ako sli.do či Sygic? (Áno, obe sú zo Slovenska.)

Startup Weekend je jeden víkend, presnejšie 54 hodín, počas ktorých sa môžeš pozerať na svet inak. Je to možnosť otvoriť svoj „šuplík“, vytiahnuť z neho ten najlepší nápad a zamakať na ňom. Dáme ti k tomu všetko, čo budeš potrebovať, aj keď jediné, čo v skutočnosti potrebuješ, je prestať hľadať výhovorky.

S výhovorkami ti nepomôžeme, to si musíš poriešiť sám…

S týmto ti ale pomôcť vieme:

Mentori

Počas víkendu ťa budú sprevádzať skúsení podnikatelia, vývojári, marketingoví experti, freelanceri a tiež investori. Snažíme sa zostaviť skupinku ľudí, ktorí ti budú vedieť zodpovedať všetky otázky, prekonať všetky bariéry a pomôcť ti, aby si za 54 hodín posunul svoj šuplikársky nápad bližšie k reálnemu produktu alebo startupu. Postupne ich budeme predstavovať na našom webe a Facebooku.


Rovnakí ľudia ako ty

Jedným z dôvodov, prečo sa občas bojíme vlastného nápadu, je naše okolie. Steva Jobsa považovali na začiatku za čudáka tiež. Predstav si, že na jeden víkend budeš obklopený ľuďmi, ktorí myslia rovnako ako ty. Ľudia, ktorí hýria nápadmi a hľadajú aj ten najmenší priestor na inováciu, alebo ľudia s vášňou pre podnikanie. V skutočnosti je táto atmosféra neskutočne uvoľňujúca, pretože môžeš byť sám sebou.

Investori

Piatkové poobedie, celú sobotu a polovicu nedele sa nimi veľmi nezaoberaj. Tvojou úlohou je, predovšetkým, preskúmať problém, ktorý trápi tvojich potenciálnych zákazníkov, a ktorý sa snažíš svojím nápadom vyriešiť. Zameraj sa na to, čo potrebujú tvoji zákazníci a čo sa dokáže uchytiť na trhu. Nezamýšľaj sa veľmi nad tým, čo chcú počuť investori. Tých totiž najviac zaujíma potenciál, ktorý má tvoj nápad, a ten závisí od toho, ako dobre rozumieš svojim zákazníkom.


Jedlo, káva, relax

Celý víkend sa nemusíš starať o nič, len makať. Zvyšok je na nás – internet, jedlo, pitie, káva a aj priestor na krátky oddych a relax. Proste všetko, čo budeš potrebovať, aby si neumrel počas práce, ti dáme! Ešte aj tričko a nejaké tie darčeky dostaneš!


Prvý krok

Toto je posledná vec, s ktorou ti vieme pomôcť. Dáme ti priestor začať, spoznať viac ľudí ako ty, možnosť spoznať zaujímavých a skúsených odborníkov a tiež možnosť odprezentovať svoj nápad investorom v nedeľnom finále. Stále je to však len PRIESTOR pre krok, ktorý musíš spraviť TY.

Budeš radšej ďalej hľadať dôvody, prečo držať svoje nápady v šuplíku, alebo to skúsiš konečne rozbaliť?

Lístky na podujatie TU.

Autor článku: Ladislav Kužma