So waKEREs alebo na kus reči…(Matej Belica)

„Kto alebo čo je za celým KERE“? To je otázka, ktorú si už položil nejeden človiečik z nášho mesta a preto sme sa rozhodli, že je čas predstaviť vám jedného zo zakladateľov a hlavný pilier celého projektu KERE, Mateja „Maciho“ Belicu . Niečo málo o tom ako to všetko začalo, prebieha a snáď bude napredovať sa dozviete v tomto rozhovore.

IMG_9815

1. Nazdar Maci. Určite sa veľa ľudí pýta: Kde a ako vzniklo KERE?

Zdar. KERE vzniklo niekedy začiatkom roku 2009 ako jeden z dizajnov 12ROLL Clothing, kedy ma prvý krát napadlo hodiť náš Košický erb na tričko. Ako vznikol názov KERE si už presne nepamätám, či to bolo Košice Represent alebo Košice Republic, no viem, že som ešte uvažoval aj nad KECI (Košice City), no nakoniec vyhralo KERE, keďže v našom pouličnom slangu sa často používalo rómske slovo Khere, ktoré znamená domov a  Košice pre mňa rozhodne domovom sú.

2. Akú úlohu zohráva tvoja osoba v KERE tíme?

V emailovom podpise mám najnovšie creative director. Hlavne som zodpovedný za výrobu, pomáham Tomimu s marketingom a určujem stratégiu firmy, kam by sa mala uberať. Vzhľadom na to, že mám fulltime job ako grafický dizajnér, kde trávim 8 hodín denne je pre mňa KERE také menšie hobby.

3. Opíš nám svoje grafické začiatky.

Väčšinu som sa naučil sám, no samozrejme som absolvoval niekoľko workshopov a kurzov. Kresliť som začal už v detstve, okolo roku 98 som ako malý harant začal robiť graffiti, no viac na papier ako na stenu. Potom prišiel photoshop a rôzne experimentovanie. Okolo roku 2004 ma oslovili dvaja spolužiaci zo školy Maroš a Tomáš, že by chceli založiť značku oblečenia, oni mali prachy a mňa oslovili aby som pripravil dizajny. Nazvali sme to Entry alebo En3 wear. Pripravil som nejaké dizajny a v reklamke ma vysmiali, že je všetko pekné ale potrebujú odo mňa vektory. Tak som sa za dva týždne naučil robiť v CorelDRAW a prerobil som všetky grafiky. Značka dlho neprežila, ale naučil som sa veľa. Okolo roku 2007 založili kamoši skateshop s korčuľami, do ktorého ma zavolali ako grafika a nazvali sme to 12roll. Chlapci mali menej času ale ja som sa chcel realizovať, tak sme to pretransformovali na značku v oblečenia. Venujem sa najmä vektorovej grafike, logotvorbe, typografii, začínam sa učiť 3d modelovaniu a mojim snom je raz vydať knižku.

cameleon_coffee

4. Keď sa pozrieš spätne na rok 2009 a dnes, ako vnímaš tých 6 rokov pôsobenia KERE na scéne?

No udialo sa toho veľa. KERE vzniklo ako projekt 12ROLL, no nakoniec bolo na toľko úspešné, že ho prerástlo a od 1.1.2014 sme sa začali venovať výhradne KERE. Prvé veci sa šili a tlačili v Poľsku, čo bolo veľmi pomalé a finančne náročné, aj keď kvalita bola viac než dobrá. Neskôr sme hľadali alternatívy, vyskúšali sme všetky možné reklamné textily, kde sme však s kvalitou neboli vôbec spokojní. Začalo sa dlhé hľadanie výrobcu na Slovensku. Bol to veľký problém, lebo nikto nechcel vyrábať v tak malých množstvách. Disponovali sme iba vlastným kapitálom a vyrobiť 1000 tričiek pre nás bolo nereálne. Nakoniec sa nám však podarilo nájsť stabilného partnera, tu na východnom Slovensku, u ktorého šijeme veci až dodnes. Kvalitatívne sa naše produkty nedajú porovnať s ázijským reklamným textilom, veď kto to už má nejakú vec od nás, posúdi sám. Avšak náklady na výrobu sú 10x väčšie ako výroba v Ázii a to nepreháňam. Pre mňa ako grafika bola veľká výzva strihy. Všetko pomerať, zakresliť každú etiketu, všetky rozmery. S tým ešte bojujeme do dnes a stále sa snažíme optimalizovať, no myslím, že to už máme ako tak vychytané.

caligraphy

5. Dnes je úplne bežné vídať na ulici ľudí s KERE oblečkom. Čím to podľa teba je, že sa dostalo do pozornosti širšieho okolia?

Stále sa poteším keď stretnem na ulici človeka, ktorý má na sebe naše tričko. My východniari sme určite silní patrioti a radi prezentujeme náš pôvod a preto sa práve Košický erb stal naším hlavným motívom. Košice sú malé-veľké mesto takže to neznie až tak neuveriteľne.:)

6. Na čom si najviac zakladáš pri vytváraní nových kolekcií? Možno inšpirácia?

Portfólio našich produktov je rozdelené na dve základné divízie a to Classic – produkty, ktoré sa opakujú s menšou obmenou ako spomínaný KERE ERB a  Premium – produkty viac „vypimpené“, kde si zakladám na detailoch ako žlto-modré prešitie na rukávoch alebo ozdobné etikety. Snažím sa aby bola Premium kolekcia decentnejšia a hlavne aby pri každej kolekcii bol akýsi posun vpred. Pri poslednej kolekcii sme napríklad dali celopotlačené rukávy s motívom vrán, ktoré máme aj na budove KEREspojky.

7. Ktorá KERE kolekcia alebo jednotlivý model ti najviac prirástol k srdcu, resp. Si naňho najviac hrdý?

Zväčša je to stále tá posledná kolekcia, ktorá odráža moje aktuálne pocity. Tričká ako Cathedral, Raglan, Crows ci Pattern sú moje TOPky! A zo starších vecí nedám dopustiť na monoerb grafit mikinu s čiernou saténovou kapucňou, ktorú mám na sebe aj dnes.

IMG_9829u

 

8. Sleduješ aj svetovú módu? Ak áno, ktorá značka alebo návrhár ťa najviac oslovil za posledné roky?

Áno. Hlavne highsnobiety, hypebeast abo freshness mám napozerané denne. Vyrastal som na Carhartte, LRG a samozrejme NIKE. V poslednej dobe si idem Publish, Black Scale a napr Marcelo Burlon County of Milan. Je toho fakt kopec.

iconic-shoes

9. Na čo sa môžu fanúšikovia KERE tešiť v roku 2015?

Určite na KERE PREMIUM, ktorú opäť posunieme o krok vyššie a určite aj na nové spolupráce s košickými fellakmi. 12Roll sa od nového roka mení na Creative Studio kde mám kopec nových projektov a v neposlednom rade, ak sa všetko podarí ako má na úplne novú slovenskú značku :).

10. Ako tráviš voľný čas?

Čo sa týka športu, tak v zime je to snb a v lete zasa mtb. Inak sa venujem dizajnu skoro stále. V poslednej dobe som začal viac čítať, z čoho mám osobne radosť. Pravdu povediac mi popri robote, KERE a 12roll veľa času neostáva.

1525703_10203718304151893_8552180778761142448_n

11. Priestor na pozdravy a poďakovanie

V prvom rade patrí poďakovanie mojej mame a starým rodičom. V druhom rade môjmu tímu: Slebo, Axel, Peťo, Anička a Matúš. Ďalej všetkým ľuďom, ktorí sa podieľali alebo pomohli KERE aby bolo tam kde je, Ďurimu a vedúcim za to, že máme skvelé priestory, mojej šéfke Báši, ktorá má so mnou trpezlivosť. Saške za veľkú pomoc a motiváciu. Všetkým kamošom, ktorí to so mnou vydržali a všetkým ľuďom, s ktorými sme spolupracovali. V neposlednom rade patrí vďaka všetkým našim zákazníkom, ktorí podporili projekt KERE a kúpili si naše oblečenie. Verím, že budete aj naďalej spokojní s našimi produktami. Ak by mal niekto záujem o spoluprácu, resp. niečo sa opýtať, dropnite mi mail na maci@12roll.com, dik

thanksyou