Report: HIPHOPKEMP 2015

Festival s atmosférou!

coverKemp

Fenomenálny, legendárny , nezabudnuteľný… Superlatívov, ktoré by definovali Hip Hop KEmp,  by sme našli kvantum ale ani jeden z nich by nedokázal dokonalo opísať pocit, ktorý hiphopový fanúšik precíti každoročne koncom augusta po návšteve svätostánku menom Festivalpark v Hradci Králové. Skoro 96 hodín hip hopu, 8 live stageov a viac ako 499 interpretov z celého sveta. To všetko nám ponúkol jeden z najväčších festivalov svojho druhu na svete. Že to bolo vyvrcholenie leta ako sa patrí niet pochýb a bolo to v podstate jasné už z programu, ktorý nám organizátori uvarili pre tohtoročnú 14tu edíciu festivalu.

Členovia nášho tímu si Hip Hop Kemp pravidelne užívajú plnými dúškami a tento rok tomu nebolo inak. Už od stredy je povinnosťou nasávať „atmosféru“ (poprípade domácu pálenku) v stanovom meste, ktoré žije nonstop. Hneď prvý neoficiálny deň festivalu sa koná „warm up party“, kde sú síce v prevádzke len 3 pódiá, no pri počte cca 15 000 fans je tento deň považovaný za plnohodnotné zahájenie festivalu. Po štvrtkovom odpálení hlavného stageu nastupuje trojdňové peklo, z ktorého nechce nikto odísť a po návrate do reality sa väčšina fanúšikov spamätáva  s extrémnymi ťažkosťami.

IMG_1483

Vidieť na jednom pódiu legendy ako Dj Premier, Mobb Deep  alebo Ghostface Killah je snom nejednej rapovej hlavy a keď k tomu pridáme domácu a zahraničnú špičku, tak sa stáva účasť na festivale povinnosťou bez akejkoľvek možnej absencie. Dá sa to ale všetko stihnúť? Samozrejme, že je to nereálne no v konečnom dôsledku si každý príde na svoje a vyberie si z plejády interpretov práve toho svojho favorita.

Sklamanie nastalo po nedostavení Raekwona a Run The Jewels, ktorí mali byť čerešničkou na torte no kompenzácia v podobe osamoteného Ghostfacea bola pre mnoho zúčastnených relatívnym uspokojením. Vedel by o tom rozprávať aj Tono Suchota z Gramo Rokkaz, ktorý sa s neznámym poliakom predstavil na pódiu v úlohe zosnulého ODBho v šlágri „Protect Ya Neck“.

Stropom festivalu boli jednoznačne koncerty Yelawolfa, Mobb Deep, PRhyme (Dj Premier & Royce Da 5’9“) alebo spomínaného Ghostface Killah. Kompletne pokérovaný Yela v typickom klobúku s naskillovaným djom Kleverom predviedli energickú show, ktorá vyvrcholila zlomením stojanu na majk a jeho následným hodením do publika. Dav burácal jak splašené stádo južanských býkov a to bol stále ešte len vrchol štvrtkovej noci.

yela6

Do piatkového finále sa prebojoval mladý no na svoj vek skúsený nováčik Joey Badass, ktorému kryl chrbát dvorný producent Statik Selektah. Show odpálili bangrom „Save The Children“ z najnovšieho albumu B4.DA.$$ no s nešťastným koncom kedy sa „zlej riti“ rozpadol chain a skončil uväznený priamo v strede pódia. Organizačnému tímu sa mu ho našťastie podarilo ukoristiť a koncert mohol pokračovať ďalej hymnami ako „Christ Conscious“, „Paper Trails“ alebo „No. 99“.

badass1

Grandiózne vyvrcholenie Hip Hop Kempu 2015 nastalo tradične v sobotu no tento krát to nebol len jeden mocný headliner ako tomu bolo v posledných rokoch. Tak nabitý program jedného dňa si história HHK určite nepamätá keďže sa na stagei vystriedali kapely ako Kontrafakt, PRhyme, Dope D.O.D., Gangstarr Foundation, Mobb Deep alebo Ghostface Killah. Main Stage uzavreli Mobb Deep hymnou „Shook Ones“, kde sa Prodigy s Havocom predviedli v najlepšej forme a dokonalo zvládli úlohu zlatého klinca tohtoročnej edície Hip Hop Kempu.

mobb1

Organizátori to tento rok až na pár nedostatkov zvládli s veľkým prehľadom a nám neostáva nič iné len konštatovať, že milujeme Hip Hop Kemp a už teraz sa nevieme dočkať prvého zverejneného headlinera jubilejného 15teho ročníka, ktorý sa uskutoční 18.-20. augusta 2016. Kto to bude sa dozvieme o pár mesiacov no naším tajným tipom je „mr. Slim Shady“. Zatiaľ sa nechajme prekvapiť a aspoň z fotiek si zaspomínajme na Hip Hop Kemp 2015. Za parádne fotky patrí veľká vďaka @jurajvice a @dzagy_!