Na kus reči s Tina Minor

Tina Minorová, zasnívaná ilustrátorka, nám vyčarovala fantastický dizajn „Čajočky“ v novej edícii KERE Artist 2018. Tina, akoby vedela premaľovať svoj svet z rozprávok do dnešných dní. Prenesie ťa v čase a vráti do detských čias. Pozeraj!

https://www.instagram.com/p/Bmc17ouA5po/

KERE:Ako začal tvoj príbeh s ilustráciami?

Tina:Odmalička som si rada listovala v knihách s peknými ilustráciami. Hoci som ešte nevedela čítať, kresby mi vedeli vyrozprávať celý príbeh. Uznávam, že veľakrát som si ho aj sama dotvorila. Svet ilustrácie na mňa hlboko zapôsobil. A nielen rozprávkovej. Fascinoval ma aj babkin staručký herbár s kresbami rastlín, dedova poľovnícka kniha, neskôr komiksy. A tak sa to nejako vyvinulo až do fázy, kedy som si povedala, že potrebujem uvoľniť celý ten nádherný fantazijný svet, ktorý sa vo mne v priebehu rokov nazbieral.

KERE: Čo maľuješ najradšej?

Tina: Najradšej zo všetkého tvorím slobodne. Mimo zákaziek a objednávok či špeciálnych požiadaviek a želaní klientov. Neexistuje motív, ktorý by bol striktne mojím najobľúbenejším. Záleží to skôr od momentálneho nastavenia a nálady. S maľovaním je to u mňa ako s jedením. Dostanem skrátka na niečo chuť a v krátkom čase to musím nakresliť. Inač som nervózna a zlá.😂

KERE: Máš svoj vzor?

Tina: Vzorom je pre mňa každý, kto premýšľa inak než je zvykom. Vybočuje z priemeru a svojím prístupom narúša systém. Páči sa mi, keď človek uvažuje samostatne, originálne, je autentický a nezaujíma ho, čo si o ňom myslia ostatní. To ma inšpiruje. Ale aby som bola konkrétna, mimoriadne na mňa zapôsobili napríklad Bruno Munari, Maria Montessori, Ľudovít Fulla, Albín Brunovský a počas nedávneho výletu v Barcelone aj raná tvorba Picassa.


KERE: Kde si nabrala inšpiráciu pre „Čajočky“?

Tina: Strašne sa mi páči košický slang. V Košiciach som bola takmer všetky letné prázdniny, pretože tam mám polovicu rodiny. Sesternica a bratranec nás s bratom zakaždým naučili nejaké nové ťahanovské slovíčka. „Mište“ a „muka“ sú moje najobľúbenejšie. A „čajky“ tiež. Pripomínajú mi Košice, leto, slobodu, detstvo, bláznivé veci, ktoré sme v nich so sesternicou pozažívali.

KERE: Zaregistrovali sme, že cez leto si veľa pracovala aj s deťmi. Stala sa ti s nimi aj nejaká vtipná príhoda alebo povedali nezabudnuteľnú hlášku?

Tina: Organizovali sme denný letný tábor „Čarovný ateliér“ s cieľom podporiť v deťoch záujem o umenie. Prvý deň po spustení sme tŕpli či sa bude deckám a rodičom páčiť. Chceli sme, aby bolo všetko tip-top. Nakoniec boli všetci nadšení, tak sme si vydýchli a čakali na posledného chlapčeka. No a práve ten posledný chlapček sa po príchode rozplakal, pretože ateliér nebol naozajstne čarovný, s kúzlami a čarami…

KERE: Vieme, že nie si Košičanka, ale predsa nám nedá neopýtať sa. Čo máš na KE najradšej?

Tina: Košice sa mi začali spájať s celkom novými zážitkami vďaka môjmu priateľovi, ktorý odtiaľ pochádza, a ktorý ma prevádza po svojom „hoode“. Zamilovala som si atmosféru nočných Košíc, rôzne výhľady na mesto, prechádzky po Hlavnej, pokoj u priateľových rodičov na záhrade, kaviareň Sláviu, kde sme mali naše prvé košické rande… Spoznávam inú tvár mesta a mám ho čoraz radšej.

KERE: Tina, ešte raz ďakujeme za krásny dizajn a želáme príjemné sviatky 🙂

Tina: Aj vám, šťastné a veselé Košice 🙂