5 kníh o Košiciach, ktoré by si ako Košičan mal recitovať

Máme mesiac knihy. A – čuduj sa svete – o Košiciach toho vyšlo až-až. Už v minulosti sa naše mesto spomínalo v cestopisoch, románoch, poviedkach a divadelných autorov z Poľska, Uhorska, Nemecka a dokonca i Osmanskej ríše. My si dnes však posvietime na 5 kníh, ktoré sa na naše mesto pozerajú pútavou a vzrušujúcou formou. A ak ťa zaujmeme, hádam si niektorú aj kúpiš / požičiaš.

 

 

Spoveď mešťana

Meno Sándor Márai sa spája s Košicami mnohým milovníkom literatúry v maďarčine. Bohužiaľ, mnohí Slováci o ňom nevedia. A to je škoda. Odhliadnuc od toho, že Máraiho literárni kritici nazývajú „maďarský Kafka,“ že mnohé ženy tvrdia, že nik nerozumie ženskej duši tak, ako on, a že jeho román Sviece zhoria do tla si našlo cestu na londýnske divadelné dosky s Jeremym Ironsom v hlavnej úlohe, existuje jedna kniha, ktorú by si mal prečítať každý Košičan. Spoveď mešťana nie je len autorovou biografiou. Je to nádherná kronika Košíc zo začiatku 20. storočia, kedy meštianstvo dosahovalo svoj vrchol a bola vybudovaná väčšina Hlavnej ulice. Keď sa do knihy Spoveď mešťana pustíš, zistíš, že nežiješ v Košiciach v roku 2019, ale v Kassa alebo Kaschau v roku 1909. Zistíš, v ktorom z dvorov žila cigánska rodina, kde mali Židia svoju cukráreň a aj to, ako sa banky snažili ľuďom pôžičkami pomôcť. A také malé varovanie – po prečítaní budeš mať chuť obliecť si smoking alebo šaty a zájsť si niekde na kávu, aby si v tomto meštianskom období ostala/a čo najdlhšie.

 

 

Tajomstvo Zlatého pokladu

„Richtár Vida má plné ruky práce.“ Touto vetou sa začína obsah románu košickej autorky Tiny van der Holland. A keď sa rozhodneš Tajomstvo zlatého pokladu prečítať, ty budeš mať plné ruky tejto knihy. Košický zlatý poklad je od jeho nájdenia opradený záhadou. Kto pozbieral 2920 zlatých mincí z 81 mincovní z 11 krajín Európy a potom ich ukryl do zeme? Prečo ich tam nechal len tak? Chcel ich ukryť? Prečo sa po ne už viac nevrátil? Zavraždili ho? Nepovedal svojim potomkom, že poklad existuje? Autorka odpovedá na všetky tieto otázky prostredníctvom príbehu stredovekej detektívky, kde nechýbajú záhadné vraždy, stretnutie s obávaným katom a návšteva miest, ktoré aj v dnešnej dobre hrdo nosia stredovekú tvár Košíc – Levočský dom, Miklušova väznica či Historická radnica. Ak máš rád/a knihy Dana Browna, Tajomstvo zlatého pokladu je pre teba to pravé – je to triler odohrávajúci sa v uliciach, ktoré dôverne poznáš.

 

 

Košické dostaveníčka

Každý z nás si rád zájde do peknej reštaurácie s historickým nádychom. Ako však vyzeral v dvadsiatych rokoch príbor na sardinky? Ako prebiehala v Košiciach prohibícia? Čo bola protidrahotná komisia a aké pravidlá platili pri čapovaní piva? Sú to síce kuriózne otázky, no práve vďaka nim sú
Košické dostaveníčka také očarujúce. Graficky krásne spracovaná kniha, ktorá je prierezom gastronómie Košíc od medzivojnového obdobia až po rok 1948 dokumentuje dostaveníčka, ktoré už dávno ľahli popolom (obrazne i v skutočnosti) aj tie, ktoré odolali ťažkým časom a sú tu dodnes.
A čo sú to vlastne tie dostaveníčka? Aby si to zistil, musíš si knihu prečítať.

 

 

Košická čítanka

Kniha ťažká ako encyklopédia, no obrázky v nej nenájdeš. Namiesto toho môžeš žasnúť nad tým, v koľkých dielach a jazykoch sa Košice vo svete spomenuli. Putoval cez ne John Smith (ten, čo si v v Disney rozprávke vzal Pocahontas za ženu), František II. Rákoczi na ne nezabudol vo svojom
životopise. Desiatky autorov, ktorých mená sme sa učili na škole, venovali Košiciam básne, divadelné hry i poviedky či dokonca romány – Jonáš Záborský, Ján Štrasser, Jozef Gregor Tajovský, Hana Zelinová no i Rudolf Schuster a Sándor Márai. Prostredníctvom ich diel Košice dospievajú a stávajú sa mestom, ktoré poznáš teraz. Ak sa však na ne chceš pozrieť z viac ako 90 uhlov pohľadu, siahni po Košickej čítanke. Nudiť sa určite nebudeš.

 

 

Košické povesti a legendy

„Košický slovenský ľud si doposiaľ rozpráva, že chrám svätej Alžbety na veľkonočné sviatky po západe slnka berie na seba zlatú farbu. To je pamiatka na veľký požiar v Košiciach z roku 1556,“ píše sa v legende o zvonárovi Urbanovi, ktorá pochádza z roku 1927. On však nie je jediným hrdinom, ktorý si získa vaše srdcia. Osemnásť poviedok rozpovie príbeh Troch bratov, ktorí postavili Košický hrad, liečiteľky Zbyše, ktorá už dávno poznala múdrosť „putňa vína je otrava, pohár vína liek“, o katovom synovi, ktorému zlomila srdce biela húska, no i o senátorovi, ktorý zavraždil svoju siedmu manželku či o zbojníkoch, ktorých temné duše vstúpili do vŕb pri Malej Ide.

Košice z neba – 19,90 €

Bonusovou knižkou v našom zozname sú Košice z nebaImpozantné historické pamiatky, ktoré sa v kráse priam predbiehajú ťa prenesú stáročia dozadu. Napriek tomu však metropola východu neustále žije a neustále mení svoju tvár. Na Košiciach je zaujímavé nielen nádherné centrum, kvôli ktorému do mesta prúdia davy návštevníkov, ale sú to aj okrajové časti Košíc. Dominantná Furča, usporiadaná KVP, no a Krásna je zhora ešte krajšia. Možno tomu nebudeš veriť, ale aj Luník IX. je z neba malebné miesto. Košice z neba nájdeš u nás v predajni alebo na našom eshope.